SP Rzekuń
STRONA GŁÓWNA - ZDJĘCIA - KONTAKT - ERASMUS+
Search   
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA
HISTORIA SZKOŁY
PATRON SZKOŁY
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE
UCZEŃ ROKU
WAŻNE DATY
POGODA
ZDJĘCIA
KONTAKT
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
ORGANY SZKOŁY

RADA PEDAGOGICZNA

RADA RODZICÓW

SAMORZĄD SZKOLNY

DOKUMENTY SZKOŁY

SPRAWOZDANIE FINANSOWE SZKOŁY

RODO

STATUT SZKOŁY

PZO

PLAN PRACY SZKOŁY

HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI

HARMONOGRAM DNI WOLNYCH OD ZAJĘĆ

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

PLAN DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO PROFILAKTYCZNYCH

HYMN SZKOŁY

REGULAMIN DE

REGULAMIN WYCIECZEK SZKOLNYCH

REGULAMIN DYŻURÓW

CEREMONIAŁ SZKOLNY

CHOROBA ZAKAŹNA - PROCEDURA

REGULAMIN STOŁÓWKI SZKOLNEJ

SZKOLNE KOŁO TPL

AKTUALNOŚCI SK TPL

CERTYFIKAT

REGULAMIN SK TPL

PLAN PRACY SK TPL

PROGRAM SK TPL

AKCJE SK TPL

GALERIA ZDJĘĆ SK TPL

HISTORYCZNIE


Dnia 13 października 2020 roku uczniowie klas IV-VIII w Szkole Podstawowej w Rzekuniu świętowali Dzień Edukacji Narodowej w sposób zupełnie inny niż dotychczas.

Z powodu obostrzeń sanitarnych nie doszło do corocznej uroczystości na hali sportowej. Dlatego w głównym holu szkoły powstała ekspozycja autorstwa nauczyciela Waldemara Cymesa. O oprawę plastyczną zadbała pani Joanna Fronczak.

Pod hasłem „W hołdzie nauczycielom czasu wojny, synom ziemi rzekuńskiej” umieszczono dziesięć krótkich życiorysów nauczycieli, którzy urodzili się bądź pracowali w parafii Rzekuń. Byli to pedagodzy, którzy poświęcili swoją krew, zdrowie, a w przypadku sześciu z nich, również życie w obronie ojczyzny w czasie II Wojny Światowej.

Ekspozycja jest częściowo multimedialna. Zawiera wiele kodów QR, które po zeskanowaniu smartfonami odsyłają uczniów do miejsc w sieci wartych uwagi. Większość kodów kryje pod sobą muzykę o treściach patriotycznych, jednak często w zupełnie nowej, czasami zaskakującej, aranżacji. Każdy miłośnik muzyki może znaleźć tu coś dla siebie. Pomostem pomiędzy naszą teraźniejszością a przeszłością są pamiątki z czasu wojny, zdjęcia, wycinki gazet zawierające kluczowe dla nas, Polaków, wiadomości.
Ekspozycja do dziś cieszy się zainteresowaniem uczniów. Podchodzą na przerwach z telefonami, oglądają oraz czytają, słuchając jednocześnie wybranych przez siebie utworów muzycznych.
Ekspozycji towarzyszy ukryta, ważna misja. Chętni uczniowie proszeni są o próbę odnalezienia na terenie cmentarza w Rzekuniu grobów nauczycieli, których życiorysy zostały przedstawione na wystawie. Nie wszyscy pedagodzy z ekspozycji zostali pochowani w Rzekuniu. Na przykład jeden z nauczycieli zginął w Oświęcimiu i tam spoczywają jego prochy, inny został rozstrzelany w Katyniu, a jego szczątki nie powróciły do kraju. Część z pedagogów, po tak długim okresie, może znajdować się w już w anonimowych grobach.
Nie wiemy ilu z nich znajdziemy na cmentarzu w Rzekuniu. Już czas najwyższy się o tym przekonać i uczcić ich pamięć w zbliżającym się Dniu Wszystkich Świętych.

A więc zachęcamy do historycznych poszukiwań! Weź ze sobą listę nazwisk nauczycieli z ekspozycji oraz telefon. Zdjęcia odnalezionych pomników prześlij na adres: waldek.cymes@gmail.com

 Dodane przez admin dnia 365 Czytań Drukuj
BIP
hosting
Librus
JESTEŚMY NA FACEBOOK
SZKOŁA PAMIĘTA
REKRUTACJA

REKRUTACJA

LISTA UCZNIÓW

POMOC PP

ZAJĘCIA

PROCEDURA ORGANIZOWANIA POMOCY PP

WSPARCIE DLA RODZICA

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

LOGO


Odliczanie

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.