SP Rzekuń
STRONA GŁÓWNA - ZDJĘCIA - KONTAKT - ERASMUS+
Search   
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA
HISTORIA SZKOŁY
PATRON SZKOŁY
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE
UCZEŃ ROKU
WAŻNE DATY
POGODA
ZDJĘCIA
KONTAKT
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
ORGANY SZKOŁY

RADA PEDAGOGICZNA

RADA RODZICÓW

SAMORZĄD SZKOLNY

DOKUMENTY SZKOŁY

SPRAWOZDANIE FINANSOWE SZKOŁY

RODO

STATUT SZKOŁY

WYMAGANIA EDUKACYJNE

PLAN PRACY SZKOŁY

HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI

HARMONOGRAM DNI WOLNYCH OD ZAJĘĆ

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

PLAN DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO PROFILAKTYCZNYCH

HYMN SZKOŁY

REGULAMIN DE

REGULAMIN WYCIECZEK SZKOLNYCH

REGULAMIN DYŻURÓW

CEREMONIAŁ SZKOLNY

CHOROBA ZAKAŹNA - PROCEDURA

REGULAMIN STOŁÓWKI SZKOLNEJ

SZKOLNE KOŁO TPL

AKTUALNOŚCI SK TPL

CERTYFIKAT

REGULAMIN SK TPL

PLAN PRACY SK TPL

PROGRAM SK TPL

AKCJE SK TPL

GALERIA ZDJĘĆ SK TPL

DO POBRANIA

KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY 2024/25

SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM
Grafika na www.ifotos.pl

12 grudnia gościliśmy w naszej szkole leśnika pana Damiana Piekarskiego z Nadleśnictwa Ostrołęka. Podczas spotkania z uczniami klas I – III nasz gość przybliżył dzieciom bardzo aktualną jak na tę porę roku tematykę. Dotyczyła ona sposobów przygotowania się zwierząt do zimy.

Uczniowie dowiedzieli się, że większość ptaków z nastaniem chłodów odlatuje do ciepłych krajów z łatwiej dostępnym pokarmem. Kaczki krzyżówki i sójki odlatują na tereny cieplejsze. Płazy i gady zakopują się głęboko pod ziem i zapadają w „odrętwienie” – zimowy sen hibernację.

U wszystkich ssaków zimą pojawia się cieplejsze, gęstsze futro i jest jaśniejsze, aby zwierzęta były mniej widoczne w ośnieżonym otoczeniu. Zwierzęta przed zimą intensywnie żerują i przybierają na wadze (borsuk, dzik, niedźwiedź). Inne gromadzą zapasy żywności w „spiżarkach” (bóbr i wiewiórka ). Jeszcze inne przygotowują się do zimy poprzez urządzenie sobie ciepłego miejsca pod suchymi liśćmi, w którym zapadają w zimowy sen – borsuk i jeż.

Gile, jemiołuszki, zimorodki czy szczygły uciekają z dalekiej mroźnej północy, by spędzić u nas zimę. Chętnie korzystają z domowych stołówek, dlatego ważne jest, aby pamiętać zimą o ich dokarmianiu.

Pan leśnik zwrócił uwagę na to, że bardzo ważne jest, czym dokarmiamy ptaki. Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów (kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków). Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy - tzw. kule pokarmowe.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli prezentacje multimedialne na temat pomocy zwierzętom w zimie. Dowiedzieli się również, jak i gdzie montować karmniki. Wysłuchali pogadanki na temat budek lęgowych i ptaków, które je zamieszkują.

Pan leśnik skutecznie zachęcił uczniów naszej szkoły do mądrego dokarmiania ptaków i ich wspólnego rodzinnego obserwowania.

Spotkanie z leśnikiem dostarczyło dzieciom wielu ciekawostek na temat życia zwierząt i pomocy im w przetrwaniu tego trudnego okresu, jakim jest zima.

Ewa Borkowska-Sawicka

 Dodane przez admin dnia 553 Czytań Drukuj
BIP
hosting
Librus
JESTEŚMY NA FACEBOOK
SZKOŁA PAMIĘTA
REKRUTACJA

REKRUTACJA

LISTA UCZNIÓW

POMOC PP

ZAJĘCIA

PROCEDURA ORGANIZOWANIA POMOCY PP

WSPARCIE DLA RODZICA

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

SOM - wersja skrócona

LOGO


Odliczanie

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.