SP Rzekuń
STRONA GŁÓWNA - ZDJĘCIA - KONTAKT - ERASMUS+
Search   
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA
HISTORIA SZKOŁY
PATRON SZKOŁY
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE
UCZEŃ ROKU
WAŻNE DATY
POGODA
ZDJĘCIA
KONTAKT
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
ORGANY SZKOŁY

RADA PEDAGOGICZNA

RADA RODZICÓW

SAMORZĄD SZKOLNY

DOKUMENTY SZKOŁY

SPRAWOZDANIE FINANSOWE SZKOŁY

RODO

STATUT SZKOŁY

WYMAGANIA EDUKACYJNE

PLAN PRACY SZKOŁY

HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI

HARMONOGRAM DNI WOLNYCH OD ZAJĘĆ

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

PLAN DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO PROFILAKTYCZNYCH

HYMN SZKOŁY

REGULAMIN DE

REGULAMIN WYCIECZEK SZKOLNYCH

REGULAMIN DYŻURÓW

CEREMONIAŁ SZKOLNY

CHOROBA ZAKAŹNA - PROCEDURA

REGULAMIN STOŁÓWKI SZKOLNEJ

SZKOLNE KOŁO TPL

AKTUALNOŚCI SK TPL

CERTYFIKAT

REGULAMIN SK TPL

PLAN PRACY SK TPL

PROGRAM SK TPL

AKCJE SK TPL

GALERIA ZDJĘĆ SK TPL

DO POBRANIA

KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY 2024/25

NOC SÓW 2019
ZAPRASZAMY DO GALERII

      To już nasze TRZECIE spotkanie z sowami. Jako Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu wraz z Nadleśnictwem Ostrołęka przystąpiliśmy do tego ogólnopolskiego wydarzenia edukacyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie zapraszając naszą społeczność szkolną. Ilość chętnych uczniów, rodziców, opiekunów, wychowawców i gości zaproszonych przeszła nasze najśmielsze wyobrażenie. Było nas ponad 80 osób. To dowód jak wielu z nas interesuje się światem zwierząt. Miło nam było gościć Pana Krzysztofa Żebrowskiego Sekretarza Gminy Rzekuń, który zafascynowany światem tych tajemniczych ptaków przybył do nas by spędzić z nami ten wyjątkowy, magiczny wieczór.

Nasze wydarzenie poprzedziliśmy warsztatami przyrodniczymi, na których uczestnicy akcji ze SK TPL dowiedzieli się jakie sowy żyją w Polsce, a jakie spotkać mogą na obszarze naszego Nadleśnictwa, co sami mogą zrobić aby chronić te piękne ptaki. Obejrzeli budki lęgowe dla puszczyka, włochatki oraz skrzynkę lęgową dla płomykówki; dowiedzieli się czym są wyplówki i czy naprawdę sowy latają bezszelestnie jak również jakie pióra mają sowy. Poznali budowę ptaka i pióra. Rozpoznawali sowy po ich oczach. Była to też okazja do zapoznania się z głosami sów zakończona konkursem na ich rozpoznawanie, dowiedzieli się jak sowy przystosowane są do nocnego trybu życia. Poznali też bohaterkę tegorocznego wydarzenia – SÓWECZKĘ. Wykonali gazetkę tematyczną i plakaty.

Przypomnę, że o pojawieniu się puszczyków dowiedzieliśmy się od Pana Zdzisława Gadomskiego – NASZEGO Nadleśniczego. Jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami wiedząc, że za sąsiadów mamy puszczyki. Puszczyki zasiedliły się na lipach, które są pomnikami przyrody w naszej okolicy, w leśnictwie Borawe. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego w jak magicznym miejscu mieszkamy.

Nasza NOC SÓW rozpoczęła się w piątek 15 marca o godzinie 16.30 w szkole na hali sportowej, która zamieniła się w leśną polanę. Na drzewach widać było sowy, które możemy spotkać w Polsce. Wśród sowich dekoracji można było obejrzeć recyklingowe sowy, które wykonali uczestnicy SK TPL, oraz wydrukowaną kolekcję piór. Po przedstawieniu idei całej akcji i jej programu, wysłuchaliśmy wierszy o ptakach w wykonaniu uczniów klas I - III. Następnie przystąpiliśmy do wykonywania „sowich” łapaczy snów z naszymi kreatorkami: Panią Marią Olgą Suchowiecką i Panią Justyną Dąbkowską. Oprócz tego każdy mógł wybrać sobie i pokolorować różne gatunki sów i ich pióra w kąciku plastycznym lub posłuchać czy też poczytać o sowach w kąciku czytelniczym. Wszyscy – i mali i duzi – pracowali z wielką ochotą, a przewodnicy SK TPL służyli każdemu pomocą w tych działaniach. Ukończone prace były pomysłowe i ciekawe, a atmosfera jaka panowała dawała efekt świetnej zabawy. Później była sesja zdjęciowa.

Ten seans zdjęciowy przerwało przybycie do nas naszych specjalistów: Pana Krystiana Kowalczyka leśnika zaprzyjaźnionego z naszą szkołą, Pana Łukasza Dobkowskiego, człowieka zafascynowanego światem przyrody Doliny Narwi, fotografa jej piękna i Pana Piotra Lukasiaka – myśliwego z Koła Łowieckiego „Sarna” z Legionowa, którzy zagrali nam na sygnałówce utwór „Powitanie”.

Pan Krystian przedstawił nam prezentację multimedialną i wykład o gatunkach i życiu sów. Dowiedzieliśmy się między innymi, że „ twarz” sowy to szlara i że kolor oczu ma związek z aktywnością sowy – te żółtookie polują w dzień, pomarańczowookie o zmierzchu i o świcie a czarnookie nocą, że sowy najczęściej słychać podczas bezwietrznych nocy, a najbardziej magiczne są te mgliste. Wysłuchaliśmy głosów sów. Podsumowaniem był krótki quiz.

Po dużej ilości zdobytej wiedzy Pan Łukasz Dobkowski, przyrodnik, fotograf zafascynowany światem przyrody Doliny Narwi pokazał nam sprzęt, który służy mu podczas „podglądania”, fotografowania przyrody i opowiedział o swojej pasji. Obejrzeliśmy zdjęcia z Jego „polowań” z aparatem fotograficznym, które były wspaniałym przeżyciem dla nas, ponieważ mogliśmy zobaczyć tę przyrodę, która dla nas jest niedostępna w życiu codziennym.
Wreszcie nadszedł czas na poszukiwanie i obserwację sów. W tym celu udaliśmy się do lasu. Po dwudziestominutowym oczekiwaniu i wypatrywaniu przez lornetki, kiedy byliśmy już troszkę zniecierpliwieni nasz puszczyk zahukał nam na powitanie ale niestety się nam nie pokazał. Pełni wrażeń naszą wyprawę zakończyliśmy ogniskiem, przy którym Pan Krystian Kowalczyk i Pan Piotr Lukasik zagrali dwa sygnały myśliwskie: „Posiłek”, którym dawno temu myśliwi zwoływali się na posiłek, gdy byli w lesie i „Koniec polowania” na pożegnanie.

Akcję zakończyliśmy w późnych godzinach wieczornych. Za współpracę w przygotowaniu „Nocy Sów2019” podziękowaliśmy naszym zaproszonym gościom i wręczyliśmy okolicznościowe niespodzianki, wykonane własnoręcznie. Były to malowane sowy na plastrach drewna do zawieszenia. Pan sekretarz podziękował bardzo organizatorom za wspaniałe przedsięwzięcie i powiedział, że zarówno On jak i Pan wójt będą wspierali wszystkie przyrodnicze wydarzenia.

Trzecia NOC SÓW tak jak i pozostałe zakończyła się sukcesem. Nikt tego wieczoru nie był zawiedziony. Udział w akcji i zdobyta przez uczniów wiedza z pewnością przyczyni się w przyszłości do tego, że będą chronić te piękne nocne ptaki. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wydarzenia bardzo dziękujemy.

DO ZOBACZENIA ZA ROK!

Przewodnik NOCY SÓW 2019

Ewa Borkowska-Sawicka

zapraszamy do galerii
 Dodane przez admin dnia 714 Czytań Drukuj
BIP
hosting
Librus
JESTEŚMY NA FACEBOOK
SZKOŁA PAMIĘTA
REKRUTACJA

REKRUTACJA

LISTA UCZNIÓW

POMOC PP

ZAJĘCIA

PROCEDURA ORGANIZOWANIA POMOCY PP

WSPARCIE DLA RODZICA

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

SOM - wersja skrócona

LOGO


Odliczanie

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.