SP Rzekuń
STRONA GŁÓWNA - ZDJĘCIA - KONTAKT - ERASMUS+
Search   
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA
HISTORIA SZKOŁY
PATRON SZKOŁY
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE
UCZEŃ ROKU
WAŻNE DATY
POGODA
ZDJĘCIA
KONTAKT
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
ORGANY SZKOŁY

RADA PEDAGOGICZNA

RADA RODZICÓW

SAMORZĄD SZKOLNY

DOKUMENTY SZKOŁY

SPRAWOZDANIE FINANSOWE SZKOŁY

RODO

STATUT SZKOŁY

WYMAGANIA EDUKACYJNE

PLAN PRACY SZKOŁY

HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI

HARMONOGRAM DNI WOLNYCH OD ZAJĘĆ

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

PLAN DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO PROFILAKTYCZNYCH

HYMN SZKOŁY

REGULAMIN DE

REGULAMIN WYCIECZEK SZKOLNYCH

REGULAMIN DYŻURÓW

CEREMONIAŁ SZKOLNY

CHOROBA ZAKAŹNA - PROCEDURA

REGULAMIN STOŁÓWKI SZKOLNEJ

SZKOLNE KOŁO TPL

AKTUALNOŚCI SK TPL

CERTYFIKAT

REGULAMIN SK TPL

PLAN PRACY SK TPL

PROGRAM SK TPL

AKCJE SK TPL

GALERIA ZDJĘĆ SK TPL

DO POBRANIA

KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY 2024/25

DZIEŃ BEZ OPAKOWAŃ FOLIOWYCH
zapraszamy do galerii

      Wydarzenie to ma na celu uświadomienie konsumentom na całym świecie, jak mała plastikowa torebka może zdegradować nasze środowisko. Po pierwsze – zakupy bez „foliówki” są trendy, eko i odpowiedzialne społecznie. Po drugie, jak w wielu tego typu sprawach, to kwestia przyzwyczajenia. Dlatego naszym wspólnym celem powinno stać się ograniczanie masy odpadów w życiu codziennym. Jak to zrobić?

Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu postanowiło stawić czoła problemowi i podjąć walkę z plastikiem. Zaprosiliśmy do udziału w akcji uczniów klas I – III z wychowawczyniami oraz „duży SU” wraz z opiekunem. Opracowaliśmy listę zadań do wykonania i przystąpiliśmy do działań.

Wykonaliśmy gazetkę informacyjną w holu szkoły i ulotki, które rozdawaliśmy mieszkańcom naszej gminy oraz plakaty, które zawiesiliśmy w sklepach w Rzekuniu u Pani Grażyny Piątkowskiej i Państwa Krystyny i Romualda Ostolskich, którzy włączyli się do naszej akcji. W tych sklepach tego dnia zamiast jednorazówki polecane były torby wielokrotnego użytku, a produkty były pakowane w papier.

Przez tydzień prowadziliśmy obserwację zakupów przynoszonych do domu przez rodziców. Zliczaliśmy, ile opakowań z tworzyw sztucznych zebrało się w naszych domach w ciągu 7 dni. Nasze starsze koleżanki prowadziły obserwację, ile foliówek (traktując je jak opakowanie na drugie śniadanie) zabieramy do szkoły z domu i butelek plastikowych z napojami. Podsumowanie wyników umieściliśmy na tablicy naszego koła w holu szkoły.

W klasach starszych odbył się konkurs QUIZ EKOLOGA a w młodszych klasach udzielaliśmy informacji nt „Co Wasza rodzina robi, by być EKO?”.

Postanowiliśmy zmienić nasze nawyki. Zastąpiliśmy torebki foliowe na kanapki – śniadaniówkami(pudełkami wielokrotnego użytku) a plastikowe butelki na napoje – bidonami.

Motywacją do dalszych działań była wystawa pt „Morza i oceany pełne… plastiku”, którą obejrzeliśmy i która nas bardzo poruszyła. Postanowiliśmy nie przyczyniać się do cierpień zwierząt, ich umierania i zająć się właściwą segregacją odpadów. W klasach i na korytarzu pojawiły się własnoręcznie wykonane przez uczniów klas I - III plakaty i kosze, do których trafiają posegregowane śmieci. Wykonanie ich dało dzieciom poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec środowiska, w którym żyjemy.

EKO torba to kolejny sposób na zastąpienie popularnej reklamówki. Pomysłowość i zaangażowanie wykonania jej przeszło najśmielsze nasze wyobrażenie. Wszystkie torby były cudne, a każda z nich kryła tajemnicę podarowania jej komuś niezwykłemu.

Z pomocą do walki z plastikiem podjęły wyzwanie również Panie Monika Gawkowska i Edyta Morawska. Uświadomiły nam, że plastikowe torebki, których nie potrzebujemy możemy przetworzyć na inne, przydatne rzeczy, np. : torebkę wykonaną z worka na śmieci, koszyczek z foliówki z Biedronki, podkładkę pod kubek z herbatą, serwetkę, pojemnik na drobiazgi z kolorowych jednorazówek. Był to bardzo fantastyczny pomysł i wspaniałe wykonanie.

Podsumowaniem naszej akcji był spacer z EKO torbami i plakatami. Ruszyliśmy pochodem ulicami Rzekunia. Nie zrażając się śnieżną pogodą powędrowaliśmy do Urzędu Gminy, gdzie spotkaliśmy się z Panem wójtem Bartoszem Podolakiem.

Pan wójt zaprosił nas do Sali konferencyjnej UG. Dzieci przekazały Panu Wójtowi prośbę do wszystkich mieszkańców, aby ograniczyli używania reklamówek jednorazowych, rozważnie wybierali opakowania, a przede wszystkim by używali toreb wielokrotnego użytku. Pan wójt potwierdził, że widzi problem i przekazał dzieciom swoje stanowisko, po czym nawiązał rozmowę w jaki sposób Urząd Gminy jako instytucja wspiera działania lokalnej społeczności na rzecz czystego powietrza. Ucieszyliśmy się bardzo z tych rozwiązań, gdyż ułatwi nam to sprawdzanie krótkoterminowych prognoz jakości powietrza i na podstawie ich wskazań na dany dzień będziemy mogli ustawić wskaźniki na odpowiednich pozycjach tarczy „Prognoz smogowych”. Dzięki tym informacjom, otrzymamy czytelny komunikat dotyczący jakości powietrza w danym dniu.

Pan Wójt serdecznie podziękował dzieciom i nauczycielom za zorganizowanie akcji i zachęcał do jej kontynuowania. W „nagrodę” za podejmowane działania wszyscy otrzymali słodką niespodziankę.

My, w dowód współpracy przy realizacji naszego projektu edukacyjnego przekazaliśmy Panu wójtowi podziękowanie i własnoręcznie wykonaną EKO torbę. Po jej otrzymaniu Pan wójt zaproponował ogłoszenie konkursu na orbę wielokrotnego użytku z materiałów przyjaznych środowisku „EKO – TORBA MOJEJ MAŁEJ OJCZYZNY”. Regulamin konkursu zamieścimy po feriach zimowych na tablicy SK TPL i na stronie internetowej szkoły.

To nietypowe proekologiczne święto uświadomiło nam, że można swoim postępowaniem wpłynąć na otaczający nas świat. Tak mało trzeba, żeby zadbać o środowisko i zastąpić popularną reklamówkę np. torbą ekologiczną lub wielokrotnego użytku. Dzięki takim właśnie małym inicjatywom możemy zapobiegać zanieczyszczaniu środowiska. Wszystkim Nam wydaje się, że jedna osoba niczego nie może zmienić... Ale jeśli takich osób będzie więcej i będą postępować zgodnie z działaniami proekologicznymi to na pewno przyroda im za to podziękuje...

My to już wiemy, że razem możemy więcej :)!!!

Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji.

Koordynator SK TPL

Ewa Borkowska - Sawicka

Opiekun SK TPL

Maria Olga Suchowiecka

zapraszamy do galerii
 Dodane przez admin dnia 803 Czytań Drukuj
BIP
hosting
Librus
JESTEŚMY NA FACEBOOK
SZKOŁA PAMIĘTA
REKRUTACJA

REKRUTACJA

LISTA UCZNIÓW

POMOC PP

ZAJĘCIA

PROCEDURA ORGANIZOWANIA POMOCY PP

WSPARCIE DLA RODZICA

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

SOM - wersja skrócona

LOGO


Odliczanie

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.