SP Rzekuń
STRONA GŁÓWNA - ZDJĘCIA - KONTAKT - ERASMUS+
Search   
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA
HISTORIA SZKOŁY
PATRON SZKOŁY
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE
UCZEŃ ROKU
WAŻNE DATY
POGODA
ZDJĘCIA
KONTAKT
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
ORGANY SZKOŁY

RADA PEDAGOGICZNA

RADA RODZICÓW

SAMORZĄD SZKOLNY

DOKUMENTY SZKOŁY

SPRAWOZDANIE FINANSOWE SZKOŁY

RODO

STATUT SZKOŁY

PZO

PLAN PRACY SZKOŁY

HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI

HARMONOGRAM DNI WOLNYCH OD ZAJĘĆ

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

PLAN DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO PROFILAKTYCZNYCH

HYMN SZKOŁY

REGULAMIN DE

REGULAMIN WYCIECZEK SZKOLNYCH

REGULAMIN DYŻURÓW

CEREMONIAŁ SZKOLNY

CHOROBA ZAKAŹNA - PROCEDURA

REGULAMIN STOŁÓWKI SZKOLNEJ

SZKOLNE KOŁO TPL

AKTUALNOŚCI SK TPL

CERTYFIKAT

REGULAMIN SK TPL

PLAN PRACY SK TPL

PROGRAM SK TPL

AKCJE SK TPL

GALERIA ZDJĘĆ SK TPL

ECO - MARZANNA
Image and video hosting by TinyPic

      21 marca pierwszy dzień kalendarzowej Wiosny – topienie Marzanny. Marzanna - symbol odchodzenia mroźnej, srogiej zimy – którą w rytualny sposób palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę.

      Zamiast topić Marzannę i zaśmiecać rzekę, zrobiliśmy(klasy I-III) kukłę z odpadów nadających się do recyclingu. Była świetną ozdobą szkolnego kącika przyrody a przy tym pomocą do zajęć.       Skąd taki pomysł?

      Tradycja to nie wszystko. Podpalenie i topienie "nieekologicznej" Marzanny zanieczyszcza środowisko. Spalanie powoduje emisję trujących związków do atmosfery (pyły, tlenki węgla, azotu). Natomiast wrzucenie kukły do rzeki powoduje jej zaśmiecenie.

      Trwająca od dwóch miesięcy akcja NIE dla SMOGU, nauczyła nas jak dbać o nasze powietrze, poszerzyła naszą świadomość ekologiczną. Podsumowaniem akcji było wykonanie RAPORTU i przekazanie informacji w nim zawartych Pani dyrektor naszej szkoły i Panu wójtowi.

      Aby nie rezygnować z pięknego, staropolskiego zwyczaju, zrobiliśmy ekologiczną Marzannę. I zamiast ją palić lub topić postanowiliśmy ją rozebrać. Zanim to zrobiliśmy zabraliśmy nasze Eko – Marzanny na spacer. Założyliśmy zielone peleryny ( tylko grupa SK TPL miała czarne symbolizujące smog) i ruszyliśmy pochodem ulicami Rzekunia. Nie zrażając się kapryśną, marcową pogodą z piosenką na ustach powędrowaliśmy do Urzędu Gminy.

      Tam czekał na nas Pan wójt, któremu przekazaliśmy informację o naszych działaniach proekologicznych. Pan wójt potwierdził, że widzi problem i przekazał dzieciom swoje stanowisko jak również w jaki sposób Urząd Gminy jako instytucja wspiera działania lokalnej społeczności na rzecz czystego powietrza. Potępił bezmyślne zachowanie ludzi, którzy wywożą śmieci do lasu i nie tylko. Dopytywał dzieci czy wiedzą, gdzie należy wyrzucać śmieci i jak. One nie miały problemu z udzieleniem prawidłowej odpowiedzi. W „nagrodę” za podejmowane działania wszyscy otrzymali słodką niespodziankę.

      Usatysfakcjonowani wróciliśmy do szkoły, gdzie obejrzeliśmy film edukacyjny „Rady na odpady” i zapoznaliśmy się z nowymi zasadami segregowania odpadów. Po takiej dawce wiadomości przystąpiliśmy do pożegnania się z Zimą. Wydając okrzyki: - „Precz Zimo zła!”, „Witaj Wiosno!” rozebraliśmy nasze Eko – Marzanny, które były zrobione z materiałów nadających się do recyklingu (gazety, tektura, papier, puszki, butelki plastikowe), segregując wykorzystane tworzywa do odpowiednich worków.

      Wszyscy z ogromną radością pożegnaliśmy Eko – Marzanny i powitaliśmy najpiękniejszą porę roku – wiosnę!

Ewa Borkowska - Sawicka

zapraszamy do galerii
 Dodane przez admin dnia 826 Czytań Drukuj
BIP
hosting
Librus
JESTEŚMY NA FACEBOOK
SZKOŁA PAMIĘTA
REKRUTACJA

REKRUTACJA

LISTA UCZNIÓW

POMOC PP

ZAJĘCIA

PROCEDURA ORGANIZOWANIA POMOCY PP

WSPARCIE DLA RODZICA

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

LOGO


Odliczanie

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.